Youth KWUEURO 2019 Results

The 2nd Youth KWU Kyokushin European Championship

in weight categories, which was held on 18-19.05.2019 in Berlin, Germany.

Here are official results from all divisions and categories:

Youth_KWU_Europe_Results_2019

 

Girls 12 – 13 years – 40 kg
1. Yana Kurumbaeva (Russia)
2. Nikol Naydenova (Bugaria)
3. Nastasia Efremova (Russia)
3. Julia Tjumenzew (Germany)
 
Girls 12 – 13 years – 45 kg
1. Angelina Sipaeva (Russia)
2. Ivon Teneva (Bugaria)
3. Vera Emmus (Russia)
3. Zlata Pavlichenko (Ukraine)
 
Girls 12 – 13 years – 50 kg
1. Alena Vysotina (Russia)
2. Liubov Teterkina (Russia)
3. Chantal Bolgert (Germany)
3. Gabrysia Majewska (Poland)
 
Girls 12-13 years +50 kg
1. Eszter Boke (Hungary)
2. Dariia Nazarova (Russia)
3. Gabriela Nikolova (Bugaria)
3. Alina Kozelskaia Russia
 
Boys 12-13 years, -35
1. Linar Gimatudinov (Russia)
2. Kristiyan Ivanov (Bugaria)
3. Aleksandr Kuznetsov (Russia)
3. Vitalii Bochkarev (Russia)
 
Boys 12-13 years, -40
1. Alikhan Khalilulaev (Russia)
2. Egor Vakarchuk (Russia)
3. Valerii Seliverstov (Russia)
3. Andrey Stoimenov (Bugaria)
 
Boys 12-13 years, -45
1. Daniil Shirshov (Russia)
2. Andrei Sharikov (Russia)
3. Borys Kovalkov (Ukraine)
3. Ilia Chernikov (Russia)
 
Boys 12-13 years, -50
1. Kirill Petrukhin (Russia)
2. Viacheslav Zhegulin (Russia) 
3. Vladyslav Lasynskyi (Ukraine)
3. Ashley Black (Great Britain)
 
Boys 12-13 years, -55
1. Ivan Kovalchuk (Russia)
2. Konstantin Kosnyrev (Russia)
3. Lior Ladyshenskij (Germany)
3. Ilya Nazin (Russia)
 
Boys 12-13 years, +55
1. Bogdan Kupriyanov (Russia)
2. Gabriel Kostov (Bugaria)
3. Vardan Mkhitaryan (Russia)
3. Rostyslav Hai (Ukraine)
 
Girls 14-15 years -45 kg
1. Elizaveta Bormotova (Russia)
2. Kseniia Bogdanova (Russia)
3. Irina Abukhovskaia (Russia)
3. Zhaklina Peteva (Bugaria)
 
Girls 14-15 years -50 kg
1. Karina Bogdanova (Russia)
2. Ania Stankiewicz (Poland)
3. Alina Khalitova (Russia)
3. Alina Hotie (Ukraine)
 
Girls 14-15 years -55 kg
1. Elizaveta Soboleva (Russia)
2. Victoriia Kotova (Russia)
3. Milena Belimov (Germany)
3. Maria Golovko (Russia)
 
Girls 14-15 years -60 kg
1. Yuliia Shtaferina (Russia)
2. Elizaveta Deviatova (Russia)
3. Lolita Muradian (Ukraine)
3. Teodora Popova (Bugaria)
 
Girls 14-15 years +60 kg
1. Angelina Polianskaia (Russia)
2. Hristiana Dimitrova (Bugaria)
3. Dominika Antosik (Poland)
3. Alina Kashkambaeva (Russia)
 
Boys 14-15 years, -45
1. Aren Karapetyan (Armenia)
2. Kirill Kozlov (Russia)
3. Maksim Skliarevskii (Russia)
3. Oleksandr Bubleinyk (Ukraine)
 
Boys 14-15 years, -50
1. Vsevolod Bespiatykh (Russia)
2. Atanas Georgiev (Bugaria)
3. Dmytro Striletc (Ukraine)
3. Vladislav Li (Russia)
 
Boys 14-15 years, -55
1. Dzhamal Dadaev (Russia)
2. Vladislav Ilichev (Russia)
3. Nikita Veber (Russia)
3. Ruslan Ismailov (Belarus)
 
Boys 14-15 years, -60
1. Nikita Boldakov (Russia)
2. Danil Voronkov (Russia)
3. Aleksei Kirianov (Russia)
3. Davit Papayan (Armenia)
 
Boys 14-15 years, -65
1. Timur Gorobets (Russia)
2. Pavel Akseniuk (Russia)
3. Nazar Kravchuk (Ukraine)
3. Daniel Miller (Germany)
 
Boys 14-15 years, +65
1. Aleksandr Kozlov (Russia)
2. Steven Demanov Germany
3. Alekcey Gurvich (Ukraine)
3. Ilia Shatunov (Russia)
 
Girls 16-17 years -50 kg
1. Boglarka Lucsan (Hungary)
2. Viktoria Naskova (Bugaria)
3. Anastasiia Pravdina (Russia)
3. Angelina Aghasyan (Armenia)
 
Girls 16-17 years -55 kg
1. Plamena Yakimova (Bugaria)
2. Alena Tsetsieva (Russia)
3. Anastasiia Martynova (Russia)
3. Ulyana Volkova (Russia)
 
Girls 16-17 years -60 kg
1. Elizaveta Gromova (Russia)
2. Nicole Harizanova (Bugaria)
3. Martyna Kubik (Poland)
3. Anna Kulchytska (Ukraine)
 
Girls 16-17 years -65 kg
1. Nurzat Atakulova (Russia)
2. Valeriia Tsvetova (Russia)
3. Alina Gainetdinova (Russia)
3. Amber Lindblom (Sweden)
 
Girls 16-17 years +65 kg
1. Vladislava Grabor (Russia)
2. Valeriia Zvezdina (Russia)
3. Yaren Aslan (Turkey)
 
Boys 16-17 years, -55
1. Iliia Tolkachev (Russia)
2. Salman Musaev (Russia)
3. Velizar Gospodinov (Bugaria)
3. Aleksandr Shalaevskii (Russia)
 
Boys 16-17 years, -60
1. Dmitry Zhumygin (Russia)
2. Stepan Gavrilenko (Russia)
3. Illias Akhmetzhanov (Russia)
3. Lyubomir Daskalov (Bugaria)
 
Boys 16-17 years, -65
1. Sergei Vakhrameev (Russia)
2. Aliaksandr Sanikovich Belarus
3. Plamen Penev (Bugaria)
3. Pawel Siwiec (Poland)
 
Boys 16-17 years, -70
1. Danil Zeziulia (Russia)
2. Anton Serkov (Russia)
3. Martin Gechev (Bugaria)
3. Dzianis Dydaliou (Belarus)
 
Boys 16-17 years, -75
1. Dmitrii Blinov (Russia)
2. Kiril Ledentsov (Russia)
3. Aram Mikayelyan (Armenia)
3. Nikola Karastoyanov (Bulgaria)
 
Boys 16-17 years, +75
1. Artem Petrov (Russia)
2. Ruslan Sukhov (Russia)
3. Harry Clemo (Great Britain)
3. Alexander Alexiev (Bugaria)