Connect with us

Hi, what are you looking for?

NEWS

The 3rd KWF World Championship Results

On November 19-20, 2021 in Krakow (Poland) was held the 3rd KWF World Championship.

The 3rd KWF World Championship Results

KATA
Girls 12-13 years
1. Marharyta Povorozniuk (Ukraine)
2. Natalia Molenda (Poland)
3. Marta Majewska (Poland)

Boys 12-13 years
1. Markel Conde (Spain)
2. Franciszek Kamirtski (Poland)
3. Mikolaj Michalik (Poland)

Girls 14-15 years
1. Marta Langarita Redondo (Spain)
2. Maddi Barona (Spain)
3. Martyna Bogdan (Poland)

Boys 14-15 years
1. Ekaitz Pinedo Spain (Spain)
2. Eduardo Villanueva (Spain)
3. Juan Higueras Nieto (Spain)

Girls 16-17 years
1. Gheorghiu Crina Teodora (Romania)
2. Marta Nalewajek (Poland)
3. Marta Felipe Villamor (Spain)

Boys 16-17 years
1. Marko Salazar Spain (Spain)
2. Jawand Singh Mann (Norway)
3. Inigo Angulo Spain (Spain)

Women 18+ years
1. Anna Lisowska {Poland (Poland)
2. Oihane Sanchez (Spain)
3. Iryna Davidian (Ukraine)

Men 18+ years
1. Jon Lamas (Spain)
2. Lukasz Cichy (Poland)
3. Jose Pallares Matito (Spain)

KUMITE
Girls 12-13 years (-45 kg)
1. Krystyna Golubytska (Ukraine)
2. Marharyta Povorozniuk (Ukraine)
3. Daria Ipatenko (Ukraine)
3. Oleksandra Bohucharova (Ukraine)

Girls 12-13 years (+45 kg)
1. Yelyzaveta Savluk (Ukraine)
2. Jazmin Reichert (Hungary)
3. Yeva Matskevych (Ukraine)
3. Mariia Maksiutenko (Ukraine)

Boys 12-13 years (-40 kg)
1. Davit Asatryan (Armenia)
2. Mykola Kushpii (Ukraine)
3. Serhii Polishchuk (Ukraine)
3. Yehor Chaban (Ukraine)

Boys 12-13 years (-50 kg)
1. Timur Bohach (Ukraine)
2. Vitalii Dunak (Ukraine)
3. Mikhailo Saveliev (Ukraine)
3. Tymur Koveria (Ukraine)

Boys 12-13 years (-60 kg)
1. Volodymyr Ivanchenko (Ukraine)
2. Timur Miroshnykov (Ukraine)
3. Oleksii Biloushchenko (Ukraine)
3. Ron German (Israel)

Boys 12-13 years (+60 kg)
1. Csaba Szalai (Hungary)
2. Yaroslav Filimonov (Ukraine)
3. Vladislavs Holmogorovs (Latvia)
3. Graca Martin (Portugal)

Girls 14-15 years (-50 kg)
1. Daria Zahorodiuk (Ukraine)
2. Siri Tegner (Sweden)
3. Arievik Kaliuzhna (Ukraine)
3. Nikol Naydenova (Bulgaria)

Girls 14-15 years (+50 kg)
1. Olga Kalinichenko (Russia)
2. Vasilena Petkova (Bulgaria)
3. Gulnaz Iztanatova (Kazakhstan)
3. Daria Kwiatkowska (Poland)

Boys 14-15 years (-55 kg)
1. Vitalii Dikhtiar (Ukraine)
2. Viacheslav Kushpii (Ukraine)
3. Piotr Stasinski (Poland)
3. Adriyan Dobrev (Bulgaria)

Boys 14-15 years (-65 kg)
1. Pawel Stasinski (Poland)
2. Sultan Saumbayev (Kazakhstan)
3. Kajetan Mr6z (Poland)
3. Ivan Kochumenko (Ukraine)

Boys 14-15 years (-75 kg)
1. Oleksandr Bayer (Ukraine)
2. Artyom Mnatsakanyan (Armenia)
3. Nikolay Stanchev (Bulgaria)
3. Nedzhmi Bozov (Bulgaria)

Boys 14-15 years (+75 kg)
1. Ayan Maratov (Kazakhstan)
2. Stanislav Strukulenko (Ukraine)
3. Oleh Kramarenko (Ukraine)
3. Mikolaj Kwiatkowski (Poland)

Girls 16-17 years (-50 kg)
1. Monika Stoyanova (Bulgaria)
2. Nikolinka Boyadzhieva (Bulgaria)
3. Aliaksandra Mazheika (Belarus)
3. Claudia Grasa Garcia-Abraido (Spain)

Girls 16-17 years (-60 kg)
1. Anastasiia Davydenko (Ukraine)
2. Kateryna Tataurova (Ukraine)
3. Marta Nalewajek (Poland)
3. Ebba Tegner (Sweden)

Girls 16-17 years (+60 kg)
1. Teodora Popova (Bulgaria)
2. Aruzhan Ashimova (Kazakhstan)
3. Marlena Gqsienica (Poland)
3. Gabriela Nikolova (Bulgaria)

Boys 16-17 years (-60 kg)
1. Kydyrzhan Amankan (Kazakhstan)
2. Harutyun Mirzoyan (Armenia)
3. Rostyslav Hai (Ukraine)
3. Aren Karapetyan (Armenia)

Boys 16-17 years (-70 kg)
1. Kirill Druzin (Russia)
2. Martin Kocharyan (Armenia)
3. Rostyslav Bezverkhnii (Ukraine)
3. Todor Krushkov (Bulgaria)

Boys 16-17 years (-80 kg)
1. Jawand Singh Mann (Norway)
2. Viktor Kolev (Bulgaria)
3. Michal Lisowski (Poland)
3. Mykhailo Bielkin (Ukraine)

Boys 16-17 years (+80 kg)
1. Gor Matoyan (Armenia)
2. Stanislav Nechypurenko (Ukraine)
3. Krystian Piqtyszek (Poland)
3. Kirils Stecs (Latvia)

Women 18-21 years (-65 kg)
1. Anna Szczuka (Poland)
2. Sandra Kosiec (Poland)
3. Jagoda Lubicz Lisowska (Poland)
3. Yulia Sedelnikova (Ukraine)

Men 18-21 years (-70 kg)
1. Aleksandr Kharlamov (Russia)
2. Yuriy Rusin (Ukraine)
3. Yasir Amer Al-Gawamm (Iraq)
3. Szymon Majewski (Poland)

Men 18-21 years (-75 kg)
1. Anton Zimarev (Kazakhstan)
2. Diego Maradey (Portugal)
3. Nurbek Ideyatov (Kazakhstan)
3. Steven Demanov (Germany)

Men 18-21 years (-90 kg)
1. Konstantin Galiev (Russia)
2. Tikhon Kuznetsov (Russia)
3. Dominik Janczak (Poland)
3. Bartosz Czarnecki (Poland)

Men 18-21 years (+90 kg)
1. Sergii Cherhovych (Ukraine)
2. Ziadoon Ahmed Salih Al-Gburi (Iraq)
3. Mohamad Fawaz (Lebanon)
3. Samuel Dias (Portugal)

Women 18+ years (-55 kg)
1. Alona Veresniak (Ukraine)
2. Martyna Kubik (Poland)
3. Mahla Ashouri (Iran)
3. Aleksandra Lesniewska (Poland)

Women 18+ years (-60 kg)
1. Valence Bickel (Netherlands)
2. Ekaterina Yushkevich (Belarus)
3. Dorota Bereza (Poland)
3. Jeanette Johannessen (Norway)

Women 18+ years (-65 kg)
1. Anna Swiatkowska (Poland)
2. uliana Molodykh (Russia)
3. Maryam Bayat (Iran)
3. Seydeh Fereshteh Ghatali (Iran)

Women 18+ years (+65 kg)
1. Emma Markwell (United Kingdom)
2. Aleksandra Karpuk (Poland)
3. Roxanne Ramselaar (Netherlands)
3. Daria Kononova (Russia)

Men 18+ years (-70 kg)
1. Artur Arushanyan (Armenia)
2. Milad Pourjafari Jorjafki (Iran)
3. Davy Brand (Netherlands)
3. Evgenii Glukhov (Russia)

Men 18+ years (-75 kg)
1. Ibrahim Jasim Kadhim Al-Mamoori (Iraq)
2. Emil Ghazaryan (Armenia)
3. Bereket Nurbayev (Kazakhstan)
3. Jakub Pawlowicz (Poland)

Men 18+ years (-80 kg)
1. Mohammad Asadi Amini (Iran)
2. lllia Serhiienko (Ukraine)
3. Marcin Kutakowski (Poland)
3. Collins Blake (United Kingdom)

Men 18+ years (-90 kg)
1. Kamil Mastaj (Poland) (Iraq)
2. Ishaq Mohammed Alfadhil (Iraq)
3. Emanuel Lebo (Austria)
3. Andrii Shuliarenko (Ukraine)

Men 18+ years (+90 kg)
1. Roman Meshcherikov (Russia)
2. Mohjeri Sajjad (Iran)
3. Vahid Salehi(Iran)
3. Eivin Naerland (Norway)

Men 35+ years (open)
1. Ali Hassan Zadeh Zavieh (Iran)
2. Mohammad Hamdi Baghrabadi (Iran)
3. Arkadiusz Szir (Poland)
3. Eloy Pellicer (Spain)

Awards for the Best Fighters: Aleksandra Karpuk (Poland) and Artur Arushanyan (Armenia)

You May Also Like

SENSHI

Fight #1: Cat. 70 kg, ruleset: KWU SENSHI: João Pedro Silva (Portugal) vs. Petar Stoykov (Bulgaria) Fight #2: Cat. 70 kg, ruleset: KWU Full...

Sticky Post

The 3rd KWU European championship among men and women will be held on December 5th, 2021 in Varna, Bulgaria.  Here is the DRAW

kwuEURO

The 3rd KWU European championship among men and women will be held on December 2th-5th, 2021 in Varna, Bulgaria.  Here is the Schedule of the...

kwuEURO

The 3rd KWU European championship among men and women will be held on December 2th-5th, 2021 in Varna, Bulgaria.  Here is the Program of...