British Open 2017 – RESULTS

Final results from the 41st British open and the 9th Cup of Europe 2017

British Open 2017 RESULTS

Open Categories:

Womens -60kg
1. Emma Markwell – BKK Westcroft
2. Anna Efremova – IFK Russia (Kirov)
3. Teona Gazdeliani – Rengokai Spain (Satori)
3. Hayley Rowlands – BKK Cardiff

Womens +60kg
1. Chelsea Kerklaan – IFK Netherlands (Nintai)
2. Gabija Gudeliauskaite – WKO Shinkyokushin Lithuania (Rifas)
3. Aneta Meskauskiene – IFK Ireland
3. Agata Winiarska – WKO Poland (Lamot)

Mens -70kg
1. Daniel Redondo – Rengokai Spain (Satori)
2. Anton Adushkevich – IFK Russia (Novy Urengoy)
3. Vilius Lipnickas – WKO Shinkyokushin Lithuania (Shodan)
3. Alexander Tomilov – IFK Russia (Novy Urengoy)

Mens -80kg
1. Vytautas Cepla – WKO Shinkyokushin Lithuania (Saules Zenklas)
2. Gabor Rozsa – WKO Shinkyokushin Hungary
3. Claibourne Henry – IFK USA (Westchester)
3. Zsolt Zsiga – IBK Gordeau Hungary

Mens +80kg
1. Aleksander Karshigeev – IFK Russia (Novy Urengoy)
2. Jean-Paul Jacquot – France Independant
3. Roel Noordman – IFK Netherlands (Nintai)
3. Edgard Secinski – WKO Shinkyokushin Lithuania (Saules Zenklas)

NOVICE LADIES LIGHTWEIGHT
1st Olivia Pickthall ‐ BKK Crawley
2nd Nicole Gooding ‐ BKK Crystal Palace

CADET GIRLS LIGHTWEIGHT
1st Jaime May Rowlands (BKK Cwmbran)
2nd Sophie Hobbs (BKK Mountain Ash)

NOVICE LADIES HEAVYWEIGHT
1st Lauren Lewis ‐ BKK Eastbourne
2nd Allanah Arthur ‐ IFK Ireland
3rd Stacey Dunne ‐ IFK Ireland
3rd Weronika Olesiejuk ‐ BKK Melton Mowbray

CADET GIRLS HEAVYWEIGHT
1st Bethany Salvi (BKK Crawley)
2nd Sathmi Fernando (SoKyokushin Scotland)
3rd Andreea Frasie (IFK Romania)

NOVICE MENS LIGHTWEIGHT
1st Joseph O’Callaghan ‐ Elite Martial Arts Richmond
2nd Shane McLoughlin ‐ IFK Ireland
3rd Stephan Sartor ‐ BKK Cardiff
3rd Wasim Benelbaida ‐ Elite Martial Arts Richmond

CADET BOYS LIGHTWEIGHT
1st Amedeo Sorge (BKK Crawley)
2nd Conor Fitzpatrick (IFK Ireland)
3rd Luke Jones (BKK Mountain Ash)
3rd Yannick Biemans (IFK Belgium (Sutani))

NOVICE MENS MIDDLEWEIGHT
1st Daniel Solomon (DKK Portishead)
2nd Pawel Budzinski (IFK Ireland)
3rd Dylan Baldwin (BKK Mountain Ash)

NOVICE MENS HEAVYWEIGHT
1st Chris Taylor ‐ DKK Portishead
2nd Elliot Sims ‐ Elite Martial Arts Richmond

CADET BOYS HEAVYWEIGHT
1st Henry Deane (BKK Cardiff)
2nd Cillian Arthur (IFK Ireland)
3rd Darryl Mclaughlin (IKKU Scotland)

Special Prizes:

Most Spirited Fighter: Gabor Rozsa – WKO Shinkyokushin Hungary
Fastest Knockout: Aleksander Karshigeev – IFK Russia (Novy Urengoy)
Best British Fighter: Emma Markwell – BKK Westcroft

One thought on “British Open 2017 – RESULTS

Comments are closed.