Connect with us

Hi, what are you looking for?

kwuCAMP

KWUCAMP: Varna Cup 2018 RESULTS

Within KWU Camp 2018 was held the annual “Varna Cup”

among the cadets in age group 18-21 years old.

139 fighters – 47 women and 92 men – participated in 12 categories: Azerbaijan, Armenia, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Greece, Hungary, Iran, Kazakhstan, Netherlands, Poland, Russia, Serbia, Slovenia, Sweden, Tunisia, Turkiye, Ukraine.

Here are results: 

Cadet Women -50 kg
1. Victoriya Naskova (Bulgaria)
2. Gulnaz Galymzhanova (Kazakhstan)
3. Olena Olshanetska (Ukraine)
3. Diana Sinchilova (Ukraine)

Cadet Women -55 kg
1. Iya Kostova (Bulgaria)
2. Hanna Dziatko (Belarus)
3. Valeriya Lozanova (Bulgaria)
3. Kata Dezső (Hungary)

Cadet Women -60 kg
1. Agnes Westrin (Sweeden)
2. Natalia Beisembaeva (Russia)
3. Ekaterina Yushkevich (Belarus)
3. Kseniia Doronina (Russia)

Cadet Women -65 kg
1. Donika Zhelyazkova (Bulgaria)
2. Lyubomira Nikolova (Bulgaria)
3. Mariela Lyubenova (Bulgaria)
3. Marina Kameneva (Belarus)

Cadet Women +65 kg
1. Alemgul Sabyrkhan (Kazakhstan)
2. Anastasiia Nesterenko (Ukraine)
3. Adriana Bazyliuk (Belarus)
3. Joanna Bąk (Poland)

Cadet Men -60 kg
1. Temirlan Zhanibek (Kazakhstan)
2. Niyamaddin Aliyev (Azerbaijan)
3. Mahdi Golverdi (Iran)
3. Kirill Grigorev (Russia)

Cadet Men -65 kg
1. Maksim Voitov (Russia)
2. Stiliyan Petkov (Bulgaria)
3. Seraly Abilkassym (Kazakhstan)
3. Davit Avetisyan (Armenia)

Cadet Men -70 kg
1. Alisher Karmenov (Kazakhstan)
2. Stoyan Ilchev (Bulgaria)
3. Omirzak Bek (Kazakhstan)
3. Evgenii Kurkin (Russia)

Cadet Men -75 kg
1. Kristiyan Stankov (Bulgaria)
2. Nulykhan Sadvokassov (Kazakhstan)
3. Nikola Kyuchukov (Bulgaria)
3. Rahim Kamali (Iran)

Cadet Men -80 kg
1. Ferry Wortman (Netherlands)
2. Alexandr Tronyagin (Kazakhstan)
3. Vilin Lekov (Bulgaria)
3. Luchezar Palachorov (Bulgaria)

Cadet Men -85 kg
1. Murat Efe (Turkiye)
3. Denis Belih (Ukraine)
2. Hayk Shahnazaryan (Armenia)

Cadet Men +85 kg
1. Nikita Garas (Kazakhstan)
2. Alexander Grachev (Russia)
3. Daniil Ermakov (Russia)
3. Ivan Medvedev (Russia)

Special Awards:
Fighting Spirit: Narkyz Uzakbayeva (Kazakhstan) and Kristiyan Stankov (Bulgaria)
Best Technique: Marina Kameneva (Belarus) and Alisher Karmenov (Kazakhstan)

 


Follow @KWUNION in social networks for interesting videos, pictures and news Facebook Instagram / TwitterVKontakte  and IGTV

#KWUCAMP 2018 all news HERE

Downloads camp’s schedules:  Schedule – English  /  Расписание – Russian

You May Also Like

Video

Andy Hug in a thrilling documentary about his life:

KWU Events

Spectacular clashes between elite fighting stars – in the full contact fight night of CHIKARA and SENSHI The spectacular fight night will take place...

KWU Events

Spectacular clashes between elite fighting stars – in the full contact fight night of CHIKARA and SENSHI The spectacular fight night will take place...

NEWS

Registration is Now Open For The 4th United States International Kyokushin Championships – January 28th, 2023 Divisions in Open Hand / Weapons Kata, Semi-Contact...