Connect with us

Hi, what are you looking for?

NEWS

The IFK European championships – Full Results

On April 22, 2023, the IFK European Kyokushin Championship was held in Yerevan, Armenia. It brought together 208 martial arts competitors from 13 countries to compete for titles and demonstrate their skills on an international stage. The event was a thrilling showcase of some of the best karate athletes today and provided an exciting platform to witness the top-level competition.

Here are the results:

U14 Girls -40Kg
1. Zarina Ali, Kazakhstan
2. Voskanyan Ariana, Armenia
3. Gevorgyan Naira, Armenia

U14 Girls -50Kg
1. Harutyunyan Meri, Armenia
2. Akzhan Orazgali, Kazakhstan
3. Nikuradze Nana, Georgia
3. Shalageh Sanaz, Iran

U14 Girls +50Kg
1. Belavina Milana, Latvia
2. Dariga Auganbay, Kazakhstan
3. Sargsyan Armenuhi, Armenia
3. Nitu Anastasia Iulia, Romania

U14 Boys -40Kg
1. Hovsepyan Gevorg, Armenia
2. Khachatryan Ashot, Armenia
3. Zhuban Saken, Kazakhstan
3. Bogačovs Ņikita, Latvia

U14 Boys -45Kg
1. Harutyunyan Avet, Armenia
2. Harutyunyan Georgi, Armenia
3. Torosyan Samvel, Armenia
3. Sayan Dissen, Kazakhstan

U14 Boys -50Kg
1. Balayan Armen, Armenia
2. Warnfeldt Rush Issac, Great Britain
3. Avetisyan Davit, Armenia
3. Margolin Ariel, Israel

U14 Boys -55Kg
1. Zohrabyan Serj, Armenia
2. Knopov Larry, Israel
3. Mkrtchyan Harutyun, Armenia

U14 Boys +55Kg
1. Elizbaryan Gurgen, Armenia
2. Sahakyan Aleks, Armenia
3. Hakobyan Alen, Armenia

U16 Girls -55Kg
1. Bejanyan Alisa, Armenia
2. Gruchet Emmanuelle, Reunion
3. Karapetyan Silvi, Armenia
3. Kordzaia Nino, Georgia

U16 Girls +55Kg
1. Grigoryan Elen, Armenia
2. Mates Morgan, Great Britain
3. Karakat Assylbekkyzy, Kazakhstan

U16 Boys -55Kg
1. Panuta Albert, Romania
2. Hambardzumyan Erik, Armenia
3. Eranosyan Erik, Armenia
3. Nursultan Smagul, Kazakhstan

U16 Boys -60Kg
1. Bekarys Bolatov, Kazakhstan
2. Galstyan Hayk , Armenia
3. Serge Jean Marc, Reunion
3. Darsareh Amirhossein, Iran

U16 Boys -65Kg
1. Hovsepyan Vanik, Armenia
2. Ulikhan Nursultanov, Kazakhstan
3. Williams Cai, Great Britain
3. Hajian Radman, Iran

U16 Boys -70Kg
1. Poxosyan Gagik, Armenia
2. Dan Arthur, Israel
3. Goderdzishvili Tamaz, Georgia
3. Grigoryan Ashot, Armenia

U16 Boys +70Kg
1. Partsikanashvili Avtandil, Georgia
2. Sinafathi Mohammad, Iran
3. Parviziniya Arshia, Iran
3. Kiyavash Daghani, Armenia

U18 Girls -55Kg
1. Dillbary Rotem, Israel
2. Fayazi Ghozloo Nahid, Iran
3. Mxeyan Sofi, Armenia
3. Ainaz Mashenova, Kazakhstan

U18 Girls +55Kg
1. Šļahta Ksenija, Latvia
2. Krummenacher Larissa, Switzerland
3. Pastukhova Kristina , Armenia
3. Moos Simena, Switzerland

U18 Boys -60Kg
1. Aleksanyan Garik, Armenia
2. Farfaryan Petros, Armenia
3. Kazemi Arman, Iran
3. Stepanyan Hamlet, Armenia

U18 Boys -65Kg
1. Stepan Skladanyuk, Kazakhstan
2. Raiymbek Shyntay, Kazakhstan
3. Piliposyan Varuzhan, Armenia
3. Manasyan Artyom, Armenia

U18 Boys -75Kg
1. Yaghobi Mehrdad, Iran
2. Arakelyan Tigran, Armenia
3. Muradyan Avetis, Armenia
3. Vlasyan Maks, Armenia

U18 Boys +75Kg
1. Uncu Vlad Constantin, Romania
2. Shaabani Morteza, Iran
3. Yazijyan Hovhannes, Armenia
3. Kianiharchegani Ali, Iran

U21 Women -55 kg
1. Madina Bolatova, Kazakhstan
2. Margaryan Elen, Armenia
3. Hosivandi Fatima, Iran
3. Beauvoir Ambre, Reunion

U21 Women +55 kg
1. Karapetian Liliana, Armenia
2. Alambardarabatari Leila, Iran
3. Gulziya Umirzakova, Kazakhstan

U21 Men -70 kg
1. Chapman Callum, Great Britain
2. Arzu Tyulemessov, Kazakhstan
3. Petrachenka Daniil

U21 Men -80 kg
1. Sayat Bakytuly, Kazakhstan
2. Hardzeichuk Maksim
3. Mirco Avvisati, Switzerland

Adults Women -55 kg
1. Rowlands Hayley Beth, Great Britain
2. Pickthall Olivia, Great Britain
3. Nurgul Saparova, Kazakhstan
3. Wiska Eliza, Poland

Adults Women +55 kg
1. Westrin Agnes, Sweden
2. Nielsen Mette Marie, Sweden
3. Elnara Togyzbayeva, Kazakhstan
3. Felber Angela, Switzerland

Adults Men -70 kg
1. Mrozinski Kamil, Great Britain
2. Rammal Jaafar, Great Britain
3. Jamshidfar Borzatour, Iran
3. Gevorgyan Gevorg, Armenia

Adults Men -80 kg
1. Hayder Ali, Sweden
2. Fallahi Mohammad Javad, Iran
3. Azizkhani Ali, Iran
3. Karapetyan Hrachya, Armenia

Adults Men -90 kg
1. Rosin Jonas, Sweden
2. Misakyan Artsrun, Armenia
3. Nasabi Majid, Iran
3. Mohammadipouryaychi Jabraeil, Iran

Adults Men +90 kg
1. Moosavi Javad, Iran
2. Liubayeu Dzmitry
3. Rostami Javad, Iran
3. Kakabadze Davit, Georgia

Special Awards:

Best Technique
Youth divisions: Ksenija Šļahta, Latvia
Adults divisions: Fallahi Mohammad Javad, Iran

Fighting Spirit
Youth divisions: Erik Hambardzumyan, Armenia
Adults divisions: Nurgul Saparova, Kazakhstan

Results by Team medals:

1. Armenia
2. Kazakhstan
3. United Kingdom
4. Sweden
5. Iran
6. Latvia
6. Romania
8. Israel
9. Georgia

KWU World Cup 2023 YouTube playlist│4-5.07.2023

KWU SENSHI EURO 2021 YouTube playlist

SENSHI 19 YouTube playlist │ 25.11.2023

You May Also Like

Interesting

Sensei Steve Fogarasi wrote: I discovered Kyokushin Karate by chance after I practiced Judo and Shotokan Karate for about two years. When I was...

Interesting

Toshio Fujiwara was born on March 3rd, 1948 in the city of Iwate Miyako which is situated in 300 km the North of Tokyo....

Interesting

Training in martial arts can be one of the most addictive hobbies you take up in the course of your life because there is...

Interesting

Chuck Norris doesn’t breathe, he holds air hostage. Chuck Norris doesn’t take a shower, he takes blood baths. Chuck Norris once kicked a horse...