Connect with us

Hi, what are you looking for?

NEWS

Australian All Kyokushin championships 2016

Results of the 2016 NSW All Kyokushin championships

held yesterday 17th April 2916. This was a combined tournament between three organizations in Australia: Power karate (Shihan Jim Phillips), Shinkyokushin (WKO) and Kyokushin World Federation (KWF).

Here is full results:

KATA
Under 7
1 – Tenma Yoshida (Artarmon -WKO)
2 -Hugo Heart (Artarmon – WKO)
3 – Gus Jensen (Trifu Dojo – KWF)

8-9yrs
1- Tarquin Jensen (Trifu Dojo – KWF)
2- Ryan Yu (West Ryde -WKO)
3- Kaito Kodama (Artarmon-WKO)

10-11yrs
1st- Jack Heath (Trifu Dojo – KWF)
2nd – Takumi Aikawa (Artarmon -WKO)
3rd – Mitchel Cheu (Auburn -WKO)

Senior Novice
1st- Jade Haritos (Rosebery-Power Karate)
2nd- Richard Berndt (Woollongong-WKO )
3rd- Naresh Hirani (Trifu Dojo – KWF)

Senior Advanced
1stShaun Buchanan (Rosebery-Power Karate)
2nd-Lynne O’Brien (Trifu Dojo – KWF)
3rd-Marlon Gonlin (Trifu Dojo – KWF)

NON CONTACT
Under 6yrs
1st-Temma Yoshida (Artarmon -WKO)
2nd-Oliver Smales (Trifu Dojo – KWF)
3rd-Victor Illie (Trifu Dojo – KWF)

7-8yrs
1st-Kaito Kodama (Artarmon -WKO)
2nd-Rikuu Yoshida (Artarmon -WKO)
3rd-Rintaro Hiyoshi (Artarmon -WKO)

9-10yrs
1st- Jack Heath (Trifu Dojo – KWF)
2nd-Maxime Laurans-Wall (Trifu Dojo – KWF)
3rd- Leo Hart (Artarmon -WKO)

11-12yrs
1st- Sienna Williams (Trifu Dojo – KWF)
2nd- Takumi Aikawa (Artarmon -WKO)
3rd- Maynard Dadgor (Artarmon -WKO)

13-15yrs
1st- Cullen DiMattina (Trifu Dojo – KWF)
2nd- Keigo Gonlin (Trifu Dojo – KWF)

FULL CONTACT
Under 6yrs
1st-Tenma Yoshida (Artarmon -WKO)
2nd- Hugo Kondo (Artarmon -WKO)
3rd- Isabel Wagner (Rosebery-Power Karate)

7yrs
1st- Hugo Hart (Artarmon -WKO)
2nd- Aiden Vu (Liverpool – WKO)
3rd- Jake Francis (Rosebery-Power Karate)

8yrs
1st- Zahra Laurans-Wall (Trifu Dojo – KWF)
2nd- Rikuu Yoshida (Artarmon -WKO)
3rd- Kaito Kodana (Artarmon -WKO)

9yrs
1st- Selsybeal Abdelqader (Liverpool – WKO)
2nd- Michael Dubov (Liverpool – WKO)
3rd- Shuji Akawa (Artarmon -WKO)

10-11yrs Boys
1st- Leo Hart (Artarmon -WKO)
2nd- Maxim Laurans-Wall (Trifu Dojo – KWF)
3rd- Jack Heath (Trifu Dojo – KWF)

11-12yrs Girls
1st- Sienna Williams (Trifu Dojo – KWF)
2nd- Elanur Aslan (Rosebery-Power Karate)
3rd- Anastasija Maneva (Woollongong-WKO )

12-13yrs Boys
1st- Cullen DiMattina (Trifu Dojo – KWF)
2nd-Anthony Sinapi (Rosebery-Power Karate
3rd- Takumi Aikawa (Artarmon -WKO)

14-15yrs Boys
1st- Keigo Gonlin (Trifu Dojo – KWF)
2nd- Shinya Kusaka (West Ryde -WKO)
3rd- Joel Raman (Liverpool – WKO)

Male Light Weight
1st- Sean Buchanan (Rosebery-PowerKarate)
2nd-John Kirkness (Northern Beaches-WKO)
3rd- Toshi Para (Artarmon -WKO)

Male Middle Weight
1st- Mamoru Shiitsu (Artarmon -WKO)
2nd- Richard Berndt (Woollongong-WKO )
2nd- Peter Notaras (Rosebery-Power Karate)

Male Heavy Weight
1st- Yuuki Gonlin (Trifu Dojo – KWF)
2nd-Taner Gumustas(Rosebery-PowerKarate)
3rd- Kazuya Kusaka (West Ryde -WKO)

Female Light Weight
1st- Jade Haritos (Rosebery-Power Karate)
2nd- Jenna Olovic (Northern Beaches-WKO)

Female Open
1st- Amanda Madruga (Artarmon -WKO)
2nd- Maree Zaferis (Rosebery-Power Karate)

You May Also Like

Sticky Post

We are pleased to announce the dates of the XVIII International Summer Camp 2024, organized by the KWU International Professional League and the Bulgarian...

kwuCAMP

On July 5th, in the framework of the 17th KWU International Summer Camp, the KWU World Cup for men and women in the open...

SENSHI

The seventh clash of the SENSHI 7 fight card saw Bulgaria’s Petar Stoykov squaring off against Ukraine’s Bohdan Baziuk. The WAKO PRO European title...

NEWS

An extraordinary opportunity for martial arts enthusiasts worldwide. Join the KWF for an immersive seminar led by none other than Shihan Antonio Piñero, President...