Connect with us

Hi, what are you looking for?

kwuCHAMP

The 5th Youth KWU championship – RESULTS

The 5th KWU Kyokushin Open Youth World Championship

 

results boys

Special prizes:

Fighting spirit:

Ioannis Pyrgas (Greece) (Boys 16-17 +75)  and  Lyubomira Nikolova (Bulgaria)  (Girls 16-17 -60)

Best technique:

Vladislav Polubinskiy (Russia) (Boys 16-17 -60) and Ekaterina Yushkevich (Belarus) (Girls 14-15 -60)


Results:

Boys 12-13 -35
1. Sena Ebihara (Japan)
2. Vladislav Li (Russia)
3. Ruslan Ponomarenko (Kazakhstan)
3. Lasha Kobelashvili (Georgia)

Boys 12-13 -40
1. Kai Takeuchi (Japan)
2. Mikhail Melnichuk (Russia)
3. Sho Kawakami (Japan)
3. Abdul Bigishiev (Russia)

Boys 12-13 -45
1. Ryodai Kimura (Japan)
2. Neo Ohara (Japan)
3. Hayato Tajitsu (USA)
3. Karibu Toida (Japan)

Boys 12-13 -50
1. Aleksandr Kudriashov (Russia)
2. Evgenii Vaseckii (Kazakhstan)
3. Pavel Akseniuk (Russia)
3. Ryota Watanabe (Japan)

Boys 12-13 -55
1. Andrey Kratko (Russia)
2. Vadim Gunin (Russia)
3. Stanyslav Nechipurenko (Ukraine)
3. Jinto Kuroki (Japan)

Boys 12-13 +55
1. Kazuma Higuchi (Japan)
2. Taisei Hasumi (Japan)
3. Sergey Ivannikov (Russia)
3. Steven Demanov (Germany)

Girls 12-13 -40
1. Moeka Minami (Japan)
2. Anastasiya Surgutskaya (Russia)
3. Suzuka Hirai (Japan)
3. Sona Agahayeva (Azerbaijan)

Girls 12-13 -45
1. Riru Goto (Japan)
2. Hifumi Saito (Japan)
3. Yuna Asai (Japan)
3. Anastasiya Horan (Ukraine)

Girls 12-13 -50
1. Sena Wada (Japan)
2. Marina Yamazaki (Japan)
3. Anie Suzuki (Japan)
3. Zhasmina Yancheva (Bulgaria)

Girls 12-13 +50
1. Anastasiia Martynova (Russia)
2. Hiyori Horie (Japan)
3. Shina Kuwahara (Japan)
3. Rumissa Magilissova (Kazakhstan)

img_5028

Boys 14-15 -45
1. Hiroki Masuno (Japan)
2. Isse Hirota (Japan)
3. Demid Danilov (Russia)
3. Artem Goriutkin (Russia)

Boys 14-15 -50
1. Nikita Paraskiva (Russia)
2. Kenta Watanabe (Japan)
3. Viacheslav Filimonov (Russia)
3. Sviatoslav Chornenkuy (Ukraine)

Boys 14-15 -55
1. Telman Mamedov (Russia)
2. Dmitriy Zhumygin (Russia)
3. Kanato Kato (Japan)
3. Danila Nazarov (Russia)

Boys 14-15 -60
1. Gennadiy Popov (Russia)
2. Ramin Akberov (Russia)
3. Jaden Marcus (South Africa)
3. Gadji Kharchiev (Russia)

Boys 14-15 -65
1. Vladislav Shubin (Kazakhstan)
2. Dmitriy Blinov (Russia)
3. Anton Serkov (Russia)
3. Sergei Ushakov (Russa)

Boys 14-15 +65
1. Aleksandr Shvets (Russia)
2. Ivan Popov (Bulgaria)
3. Nikola Kyuchukov (Bulgaria)
3. Vasil Dimitrov (Bulgaria)

Girls 14-15 -45
1. Anastasiia Kalistratova (Russia)
2. Risa Kaneko (Japan)
3. Anastasiia Kiseleva (Russia)
3. Azumi Ogawa (Japan)

Girls 14-15 -50
1. Lyubov Bakina (Russia)
2. Hanna Dziatko (Belarus)
3. Maria Nishibetto (Japan)
3. Asuka Fujimaki (Japan)

Girls 14-15 -55
1. Anastasiia Gumennykh (Russia)
2. Mina Ishii (Japan)
3. Anastassiya Matyukhova (Kazakhstan)
3. Diana Turpova (Russia)

Girls 14-15 -60
1. Valeriya Tsvetova (Russia)
2. Ekaterina Yushkevich (Belarus)
3. Romi Haim (Israel)
3. Elizaveta Gromova (Russia)

Girls 14-15 +60
1. Elvira Ballay (Sweden)
2. Angelina Kalashnikova (Russia)
3. Dilan Kaya (Turkey)
3. Mariya Chepilova (Bulgaria)

img_5032

Boys 16-17 -55
1. Maksim Eskov (Russia)
2. Alexey Fedorov (Russia)
3. Yelaman Mukashev (Kazakhstan)
3. Magomed Makhamaev (Russia )

Boys 16-17 -60
1. Vladislav Polubinskiy (Russia)
2. Egor Pimenov (Russia)
3. Yurii Rusyn (Ukraine)
3. Stanislav Nikulin (Russia)

Boys 16-17 -65
1. Anatolii Ten (Russia)
2. Aleksey Simonov (Russia)
3. Stoyan Ilchev (Bulgaria)
3. Khatip Ayupov (Kazakhstan)

Boys 16-17 -70
1. Vladimir Olekhov (Russia)
2. Lev Domashenko (Russia)
3. Ivan Dippel (Russia)
3. Vladimir Gorelov (Russia)

Boys 16-17 -75
1. Vyacheslav Solovyov (Russia)
2. Artur Kovalenko (Kazakhstan)
3. Severyn Paliy (Ukraine)
3. Kristiyan Stankov (Bulgaria)

Boys 16-17 +75
1. Pavel Shvets (Russia)
3. Aleksandr Grachev (Russia)
3. Georgi Krastev (South Africa)

Girls 16-17 -50
1. Monika Dimitrova (Bulgaria)
2. Fumi Nakahara (Japan)
3. Chihiro Ishii (Japan )
3. Julia Kedzierska (Poland)

Girls 16-17 -55
1. Valeriya Lozanova (Bulgaria)
2. Mikoto Fujimaki (Japan)
3. Anastasiia Spiridonova (Russia)
3. Anastasiia Bekicheva (Russia)

Girls 16-17 -60
1. Lyubomira Nikolova (Bulgaria)
2. Valeriya Ivanova (Kazakhstan)
3. Frida Agnes Westrin (Sweden)
3. Aleksandra Klus (Poland)

Girls 16-17 -65
1. Nataliia Pozdeeva (Russia)
2. Sara Ivanova (Bulgaria)
3. Anastasia Davidova (Russia)
3. Margarita Mikhailova (Russia)

Girls 16-17 +65
1. Roberta Vegerbauer (Hungary)
2. Nadezhda Kolotilo (Russia)
3. Anastasiya Kaplyukova (Russia)
3. Valeriya Krestina (Kazakhstan)

img_5031

You May Also Like

Video

Andy Hug was a karate and kickboxing champion from Switzerland who rose to fame in Japan by winning the pro world title in seidokan...

Video

This video shows Sosai Mas Oyama teaching basic training at the Sohonbu.

Sticky Post

The highly anticipated World Cup Varna for junior and cadet karate kyokushin athletes aged 14 to 21 will take place on July 2nd, 2024....

Interesting

Instructor: “All right! Ready to get signed up?” Student: “You bet. I can’t wait to become a lethal, but humble, weapon!” Instructor: “Awesome. I...